MULTİPLEKS PCR TESTİ

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ( Sexually Transmitted Diseases ) için yapılan STD10 Multipleks PCR testi aynı anda birden çok cinsel yolla bulaşan hastalığa bakabilmektedir. Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar testi STD10 testi cinsel yolla bulaşan hastalıkların PCR testi ile etkenin DNA ‘sına bakan moleküler bir yöntemdir. Bu açıdan şüpheli temastan en erken sürede sonuç vermektedir. Birçok cinsel yolla bulaşan hastalık belirti vermeden hareket edebilmektedir. Cinsel Yolla Bulaşan hastalıklarda ( STD ) tedavi için erken sürede test yapılarak tanı koyulması önemlidir. Cinsel Yolla Bulaşan STD10 PCR Testi yönteminin avantajı tek çalışmada çok sayıda parazit, bakteri, virüs, tespit edilebilmektedir. STD Testinde testinde Cinsel Yolla Bulaşan hastalıklarla alakalı 11 etkene bakılmaktadır.

STD 10 Testi Multipleks PCR ile daha erken sürede ve kısa zamanda daha kesin sonuçlara ulaşılabildiği için kullanışlı bir laboratuvar yöntemidir. Şüpheli temastan sonra bakılması gereken bu hastalıklar enfeksiyon kaynaklı kısırlığa yol açabilmektedir. Cinsel yolla bulaşan ve toplumda yaygın olarak görülen Klamidya, Bel soğukluğu ( Gonore ), Mycoplasma ve Ureaplasma gibi cinsel hastalıklar spermin yapısını, hareket kabiliyetini, üretimini engellemekte ve kısırlığa yol açabilmektedir. Toplum tarafından çok fazla bilinmeyen bu cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaynaklı kısırlıkta her iki partnerin tedavisinin beraber yapılması gereklidir. Tedavi sonrasında enfeksiyonun varlığı tekrar laboratuvar testleri ile araştırılmalıdır.


Cinsel yolla bulaşan ve toplumda yaygın olarak görülen Klamidya, Bel soğukluğu ( Gonore ), Frengi ( Sifiliz ), Mycoplasma ve Ureaplasma, Herpes Simpleks ( Genital Uçuk ) gibi bir çok cinsel yolla bulaşan hastalık ( STD ) bakılmaktadır.

STD 10 Testi Multipleks Pcr Testi idrar, üretral akıntı, vaginal akıntı örneklerinden çalışılabilmektedir. Mavi Laboratuarlar Grubunun Kadıköy - Kozyatağı, Fatih - Çapa ve Beylikdüzü - Beykent şubelerinde; Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklarlar Testi ( STD Testi ) yapılmaktadır. STD10 testi yaptırmak için size en yakın şubemize başvurabilir veya hemen çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

0850 360 06 05 ( TIKLAYINIZ )

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklarla alakalı Multipleks PCR testi için açlık veya tokluk fark etmemektedir. Multipleks PCR Testi 2-3 günde sonuçlanmaktadır. Dilerseniz mail ortamında ya da online sonuç bölümümüzden de raporunuzu alabilirsiniz.


Tüm Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Testi STD Testi öncesinde Uzman Doktorlarımızla ücretsiz olarak görüşebilirsiniz.


Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Testi ( STD Test ) STD10 Multipleks Pcr testi panelinin içerisinde
 • Chlamydia Trachomatis DNA
 • Neisseria Gonorrhoeae DNA
 • Ureaplasma Urealytıcum DNA
 • Ureaplasma Parvum DNA
 • Mycoplasma Hominis DNA
 • Mycoplasma Genitalium DNA
 • Trichomanis Vaginalis DNA
 • Treponema Pallidum ( Frengi ) DNA
 • Gardnerella Vaginalis DNA
 • Herpes Simpleks Tip 1 DNA
 • Herpes Simpleks Tip 2 DNA

KLAMİDYA

Klamidya, günümüzde yaygın olarak görülen cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Kadınlarda klamidya belirtileri sistit, vajinal akıntıda değişiklik ve kasıklarda ağrı, idrarda yanma şeklinde görülebilir. Erkeklerde klamidya belirtileri ise penisten akıntı, idrarda yanma, penis ucuna giden ve testislerden penise giden kanallarda iltihaplanmalar görülebilir. Klamidya zaman zaman erkeklerde ve kadınlarda belirtisiz sessizce hareket edebilmektedir. Şüpheli bir cinsel temas sonrası Klamidya testi yapılarak tanısı konduğu takdirde tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Nadir görülmekle birlikte, klamidya gözleri ve eklemleri etkileyebilir ve bu duruma Reiter sendromu denir. Tedavi edilmediği takdirde, kadınlarda; regl dönemi dışı kanama, kısırlık, dış gebelik ve düşüklere neden olur. Erkeklerde ise prostat iltihabı prostatit, testis sorunları ve enfeksiyon kaynaklı kısırlığa sebep olabilmektedir.


MYCOPLASMA ve UREAPLASMA

Mycoplasma ve Ureaplasma cinsel yolla bulaşan hastalıklardandır hem kadın hem de erkeklerde genital ve idrar yolu enfeksiyonlarına neden olan mikroorganizmalardır. Mikoplazma ve Üreaplazma enfeksiyonları genelde belirti göstermezler yani belirtisiz olarak seyrederler.

Genital-genital ya da oral-genital temas bu mikroorganizmaların bulaşmasında en sık karşılaşılan yoldur. Bir diğer nadir bulaşma yolu ise hamilelik ve doğum sırasında anneden bebeğe geçiştir. Test yapılarak tanısı konduğunda tıbbi olarak tedavi edilir.

Mycoplasma ve Ureaplasma enfeksiyonları da kadınlarda fallop tüplerinde ve rahimde kalıcı hasara sebep olarak kısırlık (infertilite) sorunlarını ortaya çıkarır. “Gardnerella” isimli bakteri ve diğer bakterilerin de ortama katılması halinde pelvik enfeksiyonlar daha da kötüleşmektedir. Erkeklerde ise idrar kanalı iltihabına (üretrit) neden olmaktadır. Akıntı gelişmesine ve idrarda yanmaya ve özellikle prostat enfeksiyonlarına neden olabilir. Sperm sayı ve hareketini bozarak çocuk sahibi olmayı güçleştirebilir. Şüpheli bir cinsel temas sonrasında Mycoplasma ve Ureaplasma testi yapılarak tanısı koyulabilir ve tedavi edilebilir.


TRICHOMANAS VAGINALIS

Tek hücreli parazit olan Trichomanas vaginalis cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Kadınlarda vajinal ve servikal enfeksiyona sebep olur. Erkeklerde ise üretrit ve prostat iltiabına neden olan bakteriyel enfeksiyon hastalığıdır. Trikomonas genelde cinsel yolla geçer ancak cinsel ilişki olmadan da çevre koşullarına en dayanıklı parazit olduğu için banyo, tuvalet gibi ortak kullanım alanlarından, kirli havlulardan da bulaşma durumu söz konusudur.

Kadınlarda, vajinal akıntı, idrar yaparken ağrı kaşıntı ve yanma, erkeklerde ise idrara gitme, üretra akıntısı gibi belirtiler görülebilr. Bazen de hiçbir belirti vermeden sessizce seyrine devam eder.

Trichomanas Vaginalis testi yapılıp teşhis edildikten sonra tedavisi kolaydır. Tedavi süreci genelde 5-7 gün arasında sürmektedir. Önemli olan bir an önce doğru tanının konulması ve tedaviye başlanmasıdır. Genelde cinsel yolla geçtiğinden tedavisinde mutlaka seksüel partnerin de tedavi edilmesi şarttır, aksi takdirde enfeksiyon yeniden tekrarlar.


NEISSERIA GONORRHOEAE

Neisseria gonorrhoeae, halk arasında bel soğukluğu olarak bilinmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların arasında en sık görülenidir. A.B.D.'de her 30 saniyede bir kişinin bel soğukluğuna yakalandığı ileri sürülmektedir. Bu kişiler 3-5 gün süren kuluçka dönemi süresince ileri derecede bulaştırıcı olmaktadırlar.

Bel soğukluğunun belirtileri yaygın olarak idrar yaparken yanma hissi ve penisten beyaz, sarı veya yeşil akıntı gelmesidir. Kadınlarda ise idrar yolu ve rahim ağzı iltihabına yol açar. Kadınların ve erkeklerin %50'sinden fazlası asemptomatik kalır yani hiçbir belirti olmayabilir.

Bel soğukluğu hastalığı ilerleyip kan dolaşımına geçer ise eklemlerde de enfeksiyona neden olabilir. Eklem ağrıları ve şişlikleri görülür. Tek bir eklemde belirtiler olmaz. Ağrılar gezici tiptedir. Bir eklem düzelir belirtiler bir diğerinde başlar. Buna gezici eklem ağrıları adı verilir. Nadiren gonokoka bağlı boğaz enfeksiyonları gelişebilir. Doğum esnasında anneden bebeğe geçerek yeni doğanın gözlerinde konjuktivite yol açabilir. Gonore’nin en önemli komplikasyonu pelvik iltihabi hastalıktır. Enfeksiyonun tüplere ve yumurtalıklara kadar ilerlemesidir. Kısırlık dahil pek çok komplikasyon yaratır. Bel soğukluğu test yapılarak tanısı koyulabilmektedir. Test yapılıp tanı konulduktan sonra Bel soğukluğu tedaviye son derece duyarlı bir hastalıktır. Antibiyotik tedavisi ile genelde iyileşme sağlanır. Antibiyotik kullanımından bir hafta sonra tekrar testi ile enfeksiyonun geçtiği teyit edilmelidir.


HERPES SIMPLEKS 1 VE HERPES SİMPLEKS 2
( GENİTAL UÇUK )

HSV; Herpes Simpleks Virüs’ünün neden olduğu cilt ve mukozalarda gözlenen içi su dolu keselerden ibaret bulaşıcı bir hastalıktır. Herpes Simpleks virüsünün sekiz tipi olup, klinik olarak en sık üç tipine rastlanmaktadır. HSV 1 daha çok ağız, burun ve çevresinde izlenirken, HSV 2 genital bölgede yerleşmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 2015 yılında gerçekleştirilen bir araştırmaya göre; 15-49 yaşlarındaki 417 milyon kişide, genital uçuğa neden olan HSV-2 enfeksiyonu bulunmaktadır. Genital uçuğa sebep olan HSV-1 ve HSV-2 virüsleri birlikte değerlendirildiğinde, 15-49 yaş arasındaki yarım milyardan fazla insanın genital uçuk enfeksiyonuna sahip olduğu tahmin edilmektedir.

Genital uçuk virüsüyle enfekte olan kişilerin çoğu, hasta olduklarına dair herhangi bir belirtiye sahip olmamaları ya da belirtiler varsa da çok hafif düzeyde olduğu için bu virüsü taşıdıklarının farkına varamazlar. Ancak genel olarak genital bölge ve çevresinde veya anüs çevresinde ağrılı kabarcıklar şekilde gözle görülür bir belirti de gösterir.

Herpes virüsü temasla bulaşır. Öpüşme, cinsel ilişki, aynı havluyu kullanma gibi virüsü taşıyan birey ile temas doğrultusunda virüsler alınır. Genital uçuk, deri ve mukozalarda yaralara yol açtığından diğer cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıkların ve özellikle HIV/AIDS enfeksiyonunun bulaşma riskini de arttırabilir. Bağışıklık sisteminde sorun olan kişilerde yaralar daha şiddetli olabilir.

Herpes Virüsünün tam bir tedavisi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle öncelikle virüsü kapmamaya özen göstermek gerekmektedir. Yabancılar ile temastan kaçınmak, cinsel ilişkide prezervatif kullanmak, ortak havlu vs. kullanımından uzak durmak gerekmektedir.


GARDNERELLA VAGINALIS

Gardnerella vaginalis vajina içerisinde oksijensiz ortamda üreyen bir tür mikroorganizma olup kadınlarda kötü kokulu vajinal akıntı sebebidir. Bu enfeksiyon cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Ancak bakire kızlarda da bakteriyel vaginosis olabilmektedir. Gardnerella vaginalis cinsel olarak aktif hastalarda bakteriyel vajinitin en sık nedenidir. Hastalık kötü kokulu akıntı şikayetleri ile gelen hastada muayenede homojen, gri-beyaz salgıların izlenmesi sonucunda tespit edilmektedir. Tedavi edilmediği takdirde rahim, tüp ve yumurtalık iltihaplanmalarına (PID) ve kısırlığa neden olabilir. Gebelik sırasında geçirilirse de erken doğum sebebi olabilir. Doğum sonrası dönemde ise “lohusalık ateşi” adı verilen ateşli bir hastalığa yol açabilir.


FRENGİ – SİFİLİZ ( TREPONEMA PALLIDIUM )

Frengi (Sifiliz) cinsel yolla bulaşan yaygın hastalıklardan olup, Frengi hastalığına Treponema pallidum adı verilen mikroorganizma neden olmaktadır. Sifiliz ülkemizde halk arasında "Frenklerin hastalığı" anlamında "Frengi" ismi ile de anılmaktadır. 16. yüzyılda tüm Avrupa ve Asya kıtalarını kasıp kavuran bir cinsel hastalık olmuştur. Frengi testi yapılarak erken dönemde tanı konulup tedavi edildiği takdirde kesin iyileşme sağlanan bir hastalık olmasına rağmen tedavisiz olgularda ilerleyerek hayatı tehdit edebilen ciddi sonuçlara ve iç organ tutulumlarına neden olabilmektedir. Bu açıdan şüpheli bir temas sonrasında frengi testi yapılması çok önemlidir.

Sifiliz ( Frengi ) hastalığının ana bulaşma yolu cinsel ilişkidir. Vajinal, anal ve oral seks bu hastalığın bulaşmasında önemli faktörlerdir. Ayrıca öpüşmekle de bu hastalığın bulaştığı görülmüştür. Frengi belirtileri cinsel ilişkiden sonraki 3 hafta içinde ortaya çıkmaya başlar.

Sifiliz tedavisinde, birçok hastalıkta olduğu gibi erken tanı koymak çok önemlidir. Bu açıdan sifiliz testi yapılması gereklidir. Eğer frengi (sifiliz) ilerlemişse, mikrobun etkilediği organlardaki hasarı geri döndürmek imkânsızdır.


CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIK TESTİ - STD10 TESTİ – MULTİPLEKS PCR

Öncelikle şüpheli bir cinsel temasınız var ise mutlaka cinsel yolla bulaşan hastalıklar testi ( STD Testi ) yapılmalıdır. Cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan şüpheleniyorsanız tüm şubelerimizde uzman doktorlarımızla testleriniz öncesi görüşebilirsiniz.


STD10 TESTİ MULTIPLEKS PCR AVANTAJLARI

PCR testi teknolojisi hız avantajına sahiptir. Kısa sürede ve saatler içinde patojenin etken tespiti yapılabilir. Kültür de olduğu gibi, üreme için günler boyu beklenmez.

Etkenin DNA’ sı veya RNA’ sı arandığı için, çok az sayıda etken varlığında bile patojen etken tespiti yapılabilir. Bu nedenle kültür testlerine göre duyarlılığı yüksektir.

Etkenin DNA’ sı saptandığı için, bakterilerin antibiyotiklerden etkilenmesi ve kültürde ürememesi durumu söz konusu değildir. Bu nedenle, kültür yöntemlerine göre daha yüksek, yaklaşık iki kat daha fazla oranda etken tespiti yapılabilir. Bu sayede de hem hastalığın var olup olmadığı, hem de tedavinin takibinde rahatlıkla kullanılabilir.

Multipleks PCR yöntemi, tanıda oldukça ileri bir aşamadır. Bu sayede, tek bir moleküler çalışmada virüs ile bakteri, fungal etkenler ile paraziter etkenler birlikte aranabilmektedir. Ve yüksek duyarlılıkla da kısa sürede tanı konulabilmektedir.


STD 10 Testi - Multipleks Pcr Testi Fiyatı

STD 10 testi Multipleks PCR testi fiyatı Sağlık Bakanlığı Kanunları gereği internet üzerinden verilememektedir. STD10 Multipleks PCR testi ücreti için merkezimizi arayabilirsiniz.Bu yazımız da ilginizi çekebilir !

VIDAS Hiv Duo Ultra testi

Laboratuvarlarımız da şüpheli temas sonrasında VIDAS HIV DUO ULTRA testi yapılmaktadır. Vidas Hiv Duo Ultra testi Fransa Biomerieux firmasına aittir. Hiv Duo Ultra testi 4. nesil antijen ve antikor tarayan bir test yöntemidir.

Devamını Oku