HIV virüsü vücuda girdikten sonra, bağışıklık sistemimiz bu virüs ile savaşmak için Anti-HIV antikorlarını geliştirir. Vücudumuz bunu hemen yapamaz yani virüs vücuda girdikten sonra Anti-HIV antikorlarını oluşturabilmesi için belli bir süre geçmesi gereklidir. Buradan da anlaşılacağı üzere Anti-HIV testinin pozitif çıkabilmesi için belli bir süre geçmiş olması gerekir. Antikorlara bakarak kesin bir sonuç elde edebilmek için 3 ay geçmesi gerekmektedir, dolayısıyla şüpheli bir cinsel ilişkinin hemen ardından Anti-HIV testinin bakılması anlamsızdır.

Şüpheli bir cinsel ilişki veya kan nakli gibi durumlarda HIV testi yaptırılacaksa ilk önce en p24 testi yaptırılmalıdır. P24, HIV virüsün kendi yapısında bulunan ona özgü bir proteindir. Dolayısıyla testin pozitif olması demek ( eğer test düzgün çalışılmış ise ) kişinin HIV virüsünü aldığını gösterir. P24 testi, virüs bulaşmasından sonra ortalama 10 ile 21.günde pozitif olur ve 90.güne kadar kanda kalır.

HIV p24 antijen testi yapılması erken tanı için daha güvenilir olmaktadır. HIV antijeninin tesbit edilmesi erken teşhis için uygulanan metoddur ancak tanıyı kesinleştirmek için antikorların varlığını da tesbit etmek gerekir.

Bu nedenle hem HIV p24 antijenini, hem de HIV 1/2 antikorlarını aynı anda ölçen 4. jenerasyon HIV testleri bulunmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü ve T.C. Sağlık Bakanlığı şüpheli temas sonrasında hem p24 antijeni hemde HIV’e özgü antikorları tarayan 4. Nesil test yöntemlerinin kullanılmasını önermektedir.

4.nesil testler HIV e özgü antikorları da taradığı için güvenilirliği oldukça yüksektir. Bu testler şüpheli ilişkiden itibaren, erken tanıda HIV enfeksiyonunu tespit için kullanılmaktadır. P24 antijeni ve HIV antikorlarını tarayan 4.jenerasyon testler erken tanıda çok daha güvenilir sonuç vermektedirler.

HIV p24 Antijen Testi Sonuçlarınıza ulaşma yolları:

  • Dilerseniz HIV p24 Antijen Testi sonucunuz çıktığı anda cep telefonunuza SMS gönderilir.
  • Dilerseniz HIV p24 Antijen testi sonucunuza, size özel şifreniz ile internet üzerinden ulaşabilirsiniz.
  • Dilerseniz HIV p24 Antijen testi sonucunuz, kayıt esnasında belirtmiş olduğunuz
    e-mail adresinize yollanacaktır.
  • Dilerseniz HIV p24 Antijen testi sonuçlarınızı şubelerimize gelerek ıslak imzalı olarak alabilirsiniz.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir !

HIV RNA PCR Testi

En erken HIV enfeksiyonu tanısı koyduran sağlıklı bir tahlil yöntemidir. Şüpheli temasın 10.gününde saptanabilecek tek bulgu HIV RNA pozitifliğidir.

Devamını Oku