Kasık Biti Nedir?


Kasık biti bir diper adıyla Pubis biti ( Pediculosis pubis ) adından da anlaşılacağı gibi kasık ve cinsel organların çevresinde yaşayan küçük parazitlerdir. Sivri kafalı ve pubis kıllarına tutanmak için tırnakları olan bu parazitler yaklaşık 1-4 milimetreye kadar büyüyebilir. Kasık biti, Baş ve vücut bitinin akrabalarıdır.

Kasık Biti Nasıl Bulaşır?


Kasık bitinin en yaygın bulaşma nedeni cinsel ilişkidir. İç çamaşırı ve yatak başta olmak üzere, ortak kullanılan havlu, çarşaf, battaniye ve giysi gibi eşyalar kasık biti kapmanıza neden olabilir. Bu parazit genellikle çok sayıda cinsel eşi olan, kalabalık ortamlarda ortak yaşam sürdüren ve temizlik kurallarında uymayan kişilerde görülür.


Kasık bitin yumurtaları 5-7 gün içinde çatlar ve yaklaşık 8-10 gün sonra tam olgunluğa erişirler. Kasık biti çoğunlukla cinsel ilişki yolu ile bulaşır. Nemli, Sıcak ve kalabalık ortamlar bulaşma ihtimalini arttırır. Kasık biti ve yumurtaları, bulaşan kişide veya bu kişinin giysilerinde canlı kaldığı sürece bulaşmaya devam eder.

Kasık biti genç, yaşlı ayırmaz. fırsatını bulduğu anda hemen üzerinize atlayıverir. Kasıklarınıza yerleşir ve sizi rahatsız etmenin türlü yollarını bulur.


Kasık biti de tıpkı diğer akrabaları gibi kanla beslenir ancak çok daha kaşındırıcıdır. Tedavisi, erişkin kasık bitlerini ve yumurtalarını öldürmeye yöneliktir. Bunun için kullanılan ilaçlar ise klasik bit ilaçlarıdır.

Kasık Biti Belirtileri Nelerdir?


Kasık bitinin en bilinen belirtisi kaşıntıdır. Kasık biti denince akla sadece kasıklarda yaşayan bir bit türü gelmesin, vücudunuzu başka tüylü bölgelerinde kasık bitiyle karşılaşmak mümkündür, çünkü kasık biti kafa da dahil olmak üzere her türlü tüylü bölgede yaşayabilir.

Kasık Biti Nerelere Yerleşir?


  • Uyluk
  • Karın
  • Göğüs
  • Sakal
  • Bıyık
  • Tüylü omuzlar
  • Çocuklarda kaş ve kirpiklerde

Kasık Biti bulaştığında ne zaman doktora gidilmelidir?


  • İlaçlar işe yaramıyorsa
  • Hamileyseniz
  • Kaşınmaya bağlı yaralar açıldıysa

Kasık Bitinin yol açtığı sorunlar?


Kasık biti genellikle bit ilaçlarıyla kolayca tedavi edilir. Ancak kasık biti istilasına uğrayan bazı insanlarda çeşitli komplikasyonlar gelişebilir.

Cilt renginde değişim:


Kasık bitlerinin kanımızla beslendiğini biliyoruz. İşte bu nedenle cildimizde renk değişimi olabiliyor. Kasık bitleri derimize yapışıp karınları doyana kadar kanımızı içiyorlar, sonra da vücudumuzdan ayrılıyorlar. Gittiklerinde de arkalarında küçük mavimsi lekeler bırakırlar. ( bu lekeler aslında bildiğimiz morarmalardır ) Tedavisi yoktur, yapabileceğiniz tek şey tıpkı diğer morluklarda olduğu gibi lekelerin kendiliğinden geçmesini beklemek.

İkincil enfeksiyonlar:


Kasık bitleri kanımızı emerek beslenirlar ve ısırdıklarında çok kaşındırır. Fazla kaşınmak doğal olarak cildimize zarar verebilir. Uzun süre kaşınmak ciltte kanamalara yol açar. Ciltteki bu kanamalar yaralara dönüşür ve kötü hijyene bağlı olarak bu yaralar iltihaplanabilir.

Gözlerde tahriş:


Yetişkinlerde kirpik ve kaşlarda kasık bitine pek rastlamayız, bu durum genellikle çocuklarda görülür. Kaş ve kirpiklerdeki bitler gözleri çok fazla kaşındırır, uzun süre gözünü ovuşturan çocuk zamanla tahriş edip gözüne zarar verebilir.Bu yazımız da ilginizi çekebilir !

Sifiliz ( Frengi ) Testi

Sifiliz ( frengi ) Treponema Pallidum ( T. Pallidum ) adı verilen bir bakterinin yol açtığı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubunda yer alan bir hastalıktır.

Devamını Oku