Laboratuvarlarımız da şüpheli temas sonrasında VIDAS HIV DUO ULTRA testi yapılmaktadır. Vidas Hiv Duo Ultra testi Fransa Biomerieux firmasına aittir. Hiv Duo Ultra testi 4. nesil antijen ve antikor tarayan bir test yöntemidir. Hiv Duo Ultra testinin özgül güvenilirliği %99.88 ve p24 antijenini saptama hassasiyeti 3 pg/mL'dir.

VIDAS Hiv Duo Ultra testi serokonversion penceresinin kısalmasını sağlayan p24 antijenini ve HIV 1/2 antikorlarının birlikte tespitine dayanan otomatize bir sistemdir. Şüpheli temastan sonra HIV/AIDS testi yaptırmak isteyenler için WHO ( Dünya Sağlık Örgütü ), BHIVA ve T.C. Sağlık Bakanlığı 4.nesil p24 antijenini ve HIV 1/2 antikorlarını eş zamanlı tarayan testleri önermektedir. Vidas Hiv duo Ultra testi laboratuvarlarımız da 3 saat sonrasında sonuçlanmaktadır. Test sonucunuzu dilerseniz mail olarak yada online sonuç bölümümüzden size verilen şifre ile alabilirsiniz.

Laboratuvarlarda kullanılan HIV/AIDS testlerinde erken dönemde tespit için aşağıda ki parametreler önemlidir.

  • Sensitivite - Duyarlılık
    ( Doğru pozitif sonuçların yakalayabilme performansını gösterir )
  • Spesifite - Özgüllük
    ( Doğru negatif sonuçları yakalayabilme performansını gösterir )

Yalancı pozitif sonuç aslında HIV/AIDS ile enfekte olmayan hastalarda test sonucunun pozitif bulunmasıdır. Nedeni anlaşılamayan bazı reaksiyonlar, testlerin başka hastalıklara karşı oluşmuş antikorları HIV antikorlarına benzetmesi immün sistemi hastalıklar gibi nedenlerle yalancı pozitif sonuçlar alınabilir.

Bir kişinin HIV ile infekte olmasına rağmen testlerin bunu saptayamadığı döneme “pencere dönemi” denir. Virüs kanda bulunmasına rağmen yapılan testin duyarlılığına bağlı olarak saptama eşik değerine erişilemediğinde test bunu saptayamaz. Bu dönemde test yaptıran kişi pozitif olmasına rağmen negatif sonuç alacaktır. Pencere dönemindeki kişiler aynı zamanda bulaştırıcıdır.

HIV/AIDS taşıyan kişilerde yanlış negatif sonuçlar alınabilir. HIV/AIDS belli bir pencere dönemi vardır. Pencere dönemin de test yapıldığı zaman yanlış negatif sonuçların alınabilir.

HIV/AIDS testi yapılırken danışmanlık alınmalı ve şüpheli temas üzerinden ne kadar süre geçtiği mutlaka belirtilmelidir. HIV/AIDS olup olmadığınızı bilmenin tek yolu HIV testi yaptırmaktır.Bu yazımız da ilginizi çekebilir !

Aids Testi

AIDS hastalığının sebebi olan HIV virüsünü tesbit etmeye yarayan bir çok aids testi ( hiv testi ) bulunmaktadır. HIV virüsünün vücuda girişinden itibaren bir kaç evre vardır, bu yazımızda; hangi evrede hangi aids testini yaptırmak gerektiği konusunda bilgiler bulacaksınız.

Devamını Oku