HIV tanısında en erken ve en sağlıklı bilgiyi "HIV RNA PCR testi" verir. Bu test ile virüsün genetik yapısı çoğaltılarak ölçülebilir ve tanımlanabilir duruma getirilir. Bu test ile henüz antikor oluşmadan HIV virüsünü kanda yakalama şansı vardır. Şüpheli temastan ortalama 10 gün sonra HIV PCR testi ile kanda virüs varlığı saptanabilmektedir. 28.günden itibaren PCR testinin virüsü saptama duyarlılığı %98-100 gibi yüksek orana ulaşmaktadır.

HIV RNA testi son derece hassas bir PCR (Polymerase Chain Reaction) testidir. Alanında uzmanlaşmış Mikrobiyoloji laboratuvarlarında çalışılmaktadır.

En erken HIV enfeksiyonu tanısı koyduran sağlıklı bir tahlil yöntemidir. Şüpheli temasın 10.gününde saptanabilecek tek bulgu HIV RNA pozitifliğidir.

HIV RNA Testinin farkı nedir?

Bu testin diğerlerinden farkı; diğer testler gibi antikor veya antijen araştırması yapmamaktadır, direkt olarak HIV virüsünü araştırmaktadır. HIV RNA testi ile HIV virüsünün genetik yapısı çoğaltılır ve virusun RNA ları ölçülecek ve saptanılacak seviyelere getirilir.

HIV enfeksiyonunun bulaşmasından sonra ortalama 9 ile 11 gün arasında virusun RNA ları kanda saptanabilmektedir. Şüpheli ilişkiden sonraki 28.günden itibaren % 100 lere varan oranlarda kesin tanı koydurmaktadır. Ancak bu metot diğer testlere göre çok daha pahalı ve uygulaması zahmetli bir testtir. PCR testi konusunda deneyimli laboratuvar uzman ve çalışanlarınca uygulanması büyük önem taşımaktadır.

HIV RNA Testi hakkında daha detaylı bilgi almak, HIV RNA Testi yaptırmak veya HIV RNA Testi fiyatı öğrenmek için Mavi Tıp Laboratuvaları

0850 360 06 05 ( TIKLAYINIZ )

numaralı çağrı merkezimizi aramanız yeterlidir.

HIV RNA Testi sonuçlarınıza ulaşma yolları:

  • Dilerseniz HIV RNA Testi sonucunuz çıktığı anda cep telefonunuza SMS gönderilir.
  • Dilerseniz HIV RNA testi sonucunuza, size özel şifreniz ile internet üzerinden ulaşabilirsiniz.
  • Dilerseniz HIV RNA testi sonucunuz, kayıt esnasında belirtmiş olduğunuz
    e-mail adresinize yollanacaktır.
  • Dilerseniz HIV RNA testi sonuçlarınızı şubelerimize gelerek ıslak imzalı olarak alabilirsiniz.


HIV RNA Pcr Testi
08.02.2019
M.D. Uzm.Dr.Hamit ASSAFBu yazımız da ilginizi çekebilir !

HIV Combo Testi

Şüpheli temastan 21 gün sonra HIV virüsünün p24 isimli ANTİJEN 'i ( p24 Testi ) tespit edilir. Bu aşamadan sonra vücudumuzun savunma sistemi devreye girer ve ANTİKOR ( HIV Eliza Testi ) üretilir. HIV Combo testi her 2 testi bir arada çalışan yeni nesil bir erken tanı testidir.

Devamını Oku