Genital siğiller, cinsel aktif yetişkinlerin %1’inde enfeksiyonun bir göstergesidir . Dış genital yüzeylerde, periniumda, vajinal iç yüzeyde, peniste ve anüste bulunan büyük, nemli ve saplı yumuşak papillomlar; condyloma acuminatum, anogenital siğiller ve exophytic siğiller gibi isimlerle anılmaktadır. Bunlara ek olarak düz siğiller (genital wart) ise condyloma planum olarak isimlendirilirler. Genital siğillerin %90’ı düşük riskli tipler olarak bilinen HPV Tip 6 ve 11 tarafından meydana gelmektedir ve maligniteye ilerleme riski düşük olmasına rağmen CIN olgularının yaklaşık %9-12'sinden sorumludurlar.

Genital siğilin kuluçka dönemi 1-6 ay olup, lezyonlardaki virüs konsantrasyonunun en fazla olduğu dönem 6. aydır. Genital siğiller virüsün vücuda alınmasından birkaç hafta ile birkaç yıl arasında değişen sürelerde ortaya çıkabilir ya da hiç çıkmayabilir. Bu da HPV’nin ne zaman ve kime bulaşabileceğini belirlemeyi zorlaştırır.

Genital siğiller kendiliğinden 3-4 ayda gerileyebilir veya sayı ve/veya boyutları artabilir. Özellikle hamilelik döneminde hormonal değişiklikler nedeniyle siğiller sayı ve boyut olarak artabilir, kanayabilir ya da oldukça seyrek durumlarda vajinal doğumu zorlaştırır. Gebelerde gözlenen kondilomların %50 ’sinde doğumu takip eden 3 ay içerisinde spontan gerileme gözlenir.

Genital siğillerin geleneksel tedavisinde, kriyoterapi, %50-80 bi/tricloroasetik asit solüsyonunu, hasta tarafından sağlıklı dokuya bulaştırmadan, sadece lezyon üzerine sürülmesi gereken podofilox %5’lik solüsyon ve jelleri, hekim tarafından uygulanan %10-25’lik podofilin kullanılır. Hem podofilox, hem de podofilinin servikste, üretra meatusunda, vajinada ve anüsteki lezyonlarda ve gebelerde kullanımı kontrendikedir. Geniş bölgelere yayılmış ve büyük genital kondilomların tedavisinde LEEP (Loop Electrosurgical Excision Procedure) ve laser uygulanır . Bu yöntemlerin uygulanması ile tedavi oranı %90’ı geçmesine rağmen virüs kişide latent olarak kalabilir ve tekrar lezyon oluşturabilir.

Siğillerin, tedavi sonucu yok edilmelerinin, seksüel yolla bulaşmayı ve kansere ilerleme riskini azalttığı ancak her iki riski de tamamen ortadan kaldırmadığı düşünülmektedir . Genital siğillerin tedavi sonrası özellikle ilk üç ay içinde tekrarlama riski yüksektir. Genital siğillerin tedavisinden sonra virüsün vücutta ne kadar kaldığı bilinmemektedir.Bu yazımız da ilginizi çekebilir !

HPV ( Genital Siğil ) Aşısı

Aşının HPV enfeksiyonunu önleyerek HPV tarama programlarına duyulan gereksinimi azaltması ve tedavi maliyeti yüksek serviks kanseri sıklığını azaltması hedeflenmektedir.

Devamını Oku