Anti HIV testi, AIDS hastalığına neden olan HIV virüsünü tespit etmeye yarayan bir antikor testidir. HIV virüsünü tesbit etmeye yarayan bir çok hiv testi bulunmaktadır. HIV virüsü vücuda girdikten sonra hiv virüsünün geçirdiği bir kaç evre vardır, hiv virüsünü en hızlı şekilde tespit edebilmek için bu evrelere göre uygun hiv testi yaptırmak gerekir. Bu sebeple korunmasız ve şüpheli cincel ilişkinin üzerinde kaç gün geçtiği çok önemli bir sorudur.

HIV virüsü vücudumuza girdikten sonra bağışıklık sistemimiz hiv virüsüne saldırır ve yok etmeye çalışır. İmmün sistem yani bağışıklık sistemimiz bir virüse saldırdığında hemen antikor denen savaşçı proteinleri üretmeye başlar. HIV testi de bu antikorların miktarını ölçmektedir. AIDS hastalığına sebep olan HIV infeksiyonunu tesbit etmeye yarayan en çok bilinen test Anti-HIV testidir. Bu hiv testi ile virüse karşı vücudun salgıladığı antikorlar aranır, genellikle ELISA ( eliza ) metodu ile çalışılan bir hiv testidir. Halk arasında "eliza, elisa yaptırdım" şeklinde söylenir.

Şüpheli temasdan hemen sonra hiv testi yaptırmalı mıyız?

HIV virüsü vücuda girdikten sonra, bağışıklık sistemimiz bu virüs ile savaşmak için Anti-HIV antikorlarını hemen geliştiremez bu antikorları oluşturabilmesi için 3-8 hafta gibi bir süre geçmesi gerekir. Dolayısıyla şüpheli bir cinsel ilişkinin hemen ardından Anti-HIV testinin bakılması anlamsızdır en azından 21 gün beklemek gerekir.

Erken tanı için yaptırabileceğim hiv testi var mı?

Evet var, Şüpheli temas durumunda HIV testi yaptırılacaksa ilk önce HIV Combo testi ( hiv combi test ) yaptırılabilir.

peki nedir bu HIV Combo testi ( hiv combi testi ) ?

Anti HIV testinin antikorlara baktığını ve bu antikorlarında en erken 21 günde oluştuğunu söylemiştik. Şimdi antijen kavramını açıklayalım. HIV virüsün kendi yapısında P24 ismi verilen ve sadece hiv virüsüne özgü bir protein yapısı vardır. P24 testi ismi verilen bir hiv testi ile virüsün p24 antijenlerine bakılır. Eğer p24 testi düzgün çalışılmış ise ve p24 antijenleri tespit edilmiş ise ( yani bu hiv testi pozitif ise ) kişinin vücuduna HIV virüsü girmiş demektir.

HIV Combo testi ( hiv combi testi ) hem p24 hem de anti hiv testinin birlikte aynı anda çalışıldığı bir testtir. Hem antikor hem de antijen taramasını birlikte yapan son derece güvenilir erken tanı hiv testidir.

Hem p24 hem de anti hiv testinin birlikte aynı anda çalışıldığı bu 4.nesil hiv testleri bir çok farklı marka cihazlarda çalışılmaktadır. Mavi Tıp Laboratuvarları güvenilirliği en yüksek HIV Duo Ultra cihazı ile çalışmaktadır.

Piyasadaki başlıca HIV testi kitleri:

 • Adaltis Detect HIV (v.4) HIV-1/2 Ab + p24 Ag
 • Enzygnost HIV Integral II ( Siemens )
 • Genscreen HIV ULTRA Ag/Ab ( Bio-Rad / Launch Diagnostics )
 • Abbott HIV Ag/Ab Combo
 • Roche Elecsys HIV Combi
 • Vidas HIV Duo Ultra ( bioMerieux )
 • Vidas HIV Duo Quick ( bioMerieux )
 • Vironostika HIV Uni-Form II Ag/Ab ( bioMerieux )
 • Advia Centaur cHIV ( Siemens )
 • Advia Centaur XP ( Siemens )

HIV RNA PCR testi

Bu bir hiv testi metodudur, HIV RNA PCR testi ile virüsün genetik yapısı çoğaltılarak tespit edilebilir duruma getirilir. Bu test ile henüz antikor oluşmadan HIV virüsünü kanda yakalama şansı vardır. Belki pahalı bir metod olabilir ama HIV tanısında en erken ve en sağlıklı bilgiyi "HIV RNA PCR testi" verir. Şüpheli temastan yaklaşık 10 gün sonra HIV PCR testi ile kanda virüs varlığı saptanabilmektedir. 28.günden itibaren PCR testinin virüsü saptama duyarlılığı %98-100 gibi yüksek orana ulaşmaktadır.

Hiv testi hakkında daha detaylı bilgi almak, hiv testi yaptırmak veya hiv testi fiyatı öğrenmek için Mavi Tıp Laboratuvaları çağrı merkezini aramanız yeterlidir.

0850 360 06 05 ( TIKLAYINIZ )

Mavi Tıp Laboratuarları Şubelerinde;

Aşağıdaki Aids Testi yöntemlerinin tümü çalışılmaktadır

 • P24 Antijen Testi
 • 4.nesil p24 antijen testi
 • HIV 1/2 antikor testi
 • HIV Duo Ultra Testi
 • Anti–HIV Testi
 • CD4 Testi
 • HIV RNA PCR Testi


Bu yazımız da ilginizi çekebilir !

p24 Antijen Testi

HIV p24 antijen testi yapılması erken tanı için daha güvenilir olmaktadır. HIV antijeninin tesbit edilmesi erken teşhis için uygulanan metoddur ancak tanıyı kesinleştirmek için antikorların varlığını da tesbit etmek gerekir.

Devamını Oku