HPV tedavisi ile kast edilen genital kondilom tedavisidir ve HPV tedavisinde ana prensip bulaştırıcılığı ve tekrarları en aza indirmek için siğillerin mümkün olduğunca zaman kaybetmeden ve tamamıyla temizlenmesidir. HPV tedavisi yani genital siğil tedavisi için genellikle kondilomları elimine etmek için koterizayon (yakma tedavisi) , kriyoterapi (dondurma tedavisi ) gibi işlemlerin yanı sıra lazer tedavisi de kullanılıyor.

HPV tedavisi mutlaka en iyi şartlarda yapılmalı ve hasta bunu takip eden dönemde de doğru bir şekilde izlenmelidir.

Genital siğil ( kondilom )

Tıp dilinde "kondiloma akümünata" olarak adlandırılan Genital siğil yani kondilom, HPV ( Human Papillom Virüsü ) ile oluşan bir hastalıktır. Hasta tedavi olmadığı sürece kondilomlar yayılır ve çevresindekilere bu hastalığı bulaştırabilir.

Genital siğili yani kondilom ; el, yüz ve vücudumuzun diğer bölgelerinde görülen siğillerin makat ve genital bölgelere görülen çeşididir. Bu tür nemli bölgeler virüsün yayılması için uygun koşullar olduğundan hızlı yayılır ve tedavisi de zordur.

Kondilom belirtileri nelerdir ?

Eğer genital bölgesinizde 1-2 mm ile 1-2 cm arasında değişen büyüklükte üzeri pütürlü çıkıntılar görürseniz mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Bir çok kişi bu siğilleri et beni ya da sivilce ile karıştırır ve önemsemezler, yayılınca rahatsızlık duyarak doktora başvururlar ancak bu süreçte zaten hastalık yayılmış ve ilerlemiş olur.

Podofilin:

% 5’den 45’ye kadar yoğunlukta kullanılır ve ciltte yanıklara ve tahriş hasara yol açabilir , sık doktor kontrolu gerektirir, değişik yayınlarda ve % 33-65 oranında nüks görülmektedir.

Trikloroasetik asit:

% 42 oranında siğillerde tekrar görülür.

Cidofovir:

% 40-60 oranında nüksler görülür

İnfrared kondilom tedavisi:

lokal anestezi ile kolaylıkla muayenehane koşullarında ağrısız olarak yapılmakta ve hasta derhal işine geri dönebilmektedir. Nüks oranı %35-40 civrındadır

Imiquimod (Aldara):

Aldara yı hasta kendi kendine uygulayabilmesi ve sık doktor kontrolü gerektirmez Fakat bazı kişilerde ciltte ciddi tahrişler ve kızarıklık yapabilir, Değişik yazılarda % 12-27 oranında nüks bildirilmiştir.

Florourasil:

Nadir olarak kullanılır ve başarı oranı % 55 civarındadır, % 20 oranında nüks görülmekte.

Nitrik asit:

Nadir kullanılır, veri yoktur, oratlama %37-50 arası nüks bildirilmiştir.

Bikloroasetik asit:

Ciltte yanıklara ve ciddi yaralara renk değişikliklerine yol açar, sık doktor muayenesi gerektirir ve ve % 25-48 oranında nüks görülür.

Kriyoterapi ile hpv tedavisi

( genital siğil tedavisi, Kondilom dondurma tedavisi )

Kriyoterapi ile ( genital siğil dondurma tedavisi ) amaç siğilleri dondurarak sağlıklı ciltten arındırmaktır. Bu işlem için için sıvı nitrojen kullanılmaktadır. Sıvı nitrojen özel bir cihaz ile püskürtülerek uygulanır. Dondurma tedavisi sırasında sıklıkla lokal anestezi uygulamasına gerek olmaz. Krioterapi tedavisi sonrası 1-4 gün içersinde siğiller siyahlaşır ve kabuklanır yaklaşık 14 gün içerisinde ise ciltten dökülerek ayrılırlar. Hasta bu dönem içerisinde çeşitli kremlerle yara bakımı yapar. Tedavi sürecinde ise ciddi bir açık yara oluşmamakta ve tedavinin kozmetik sonucu da iyi olmakta. Komplikasyon olarak nadiren özellikle koyu cilt rengine sahip hastalarda dondurma işleminin uygulandığı yerlerde beyazlık oluşabilir. Bu renk değişimi geçici veya kalıcı olabilir.

Dondurma tedavisi her zaman yapılmamaktadır. Genellikle siğil sayısı az ise ve belirli büyüklükte ise kullanılması tercih ediliyor, çok sayıda siğil varlığında pek etkili bir yöntem değildir.

Elektrokoterizasyon ile hpv tedavisi

( Yakma ile genital siğil tedavisi )

Elektrokoterizasyon, koter ile yakma yöntemi ile ( genital siğil yakma tedavisi ) özel uçlar yardımıyla elektrik akımı uygulanır ve hastaya temas ettirilen antenden cihaza döner. Yani hastanın cildinde elektrik akımı dolaşırken en fazla dirence uğradığı yer olan cihazın tedavi ucunda belirli bir ısı oluşmaktadır. Bu şekilde siğiller yakılarak temizlenmiş olmaktadır. Kriyoterapi yöntemine göre daha kalıcı bir tedavi sağlar ve genital siğillerin tedavisinde bir çok merkezde krioterapi yöntemine göre bir alternatif ve ilk seçenek olarak bilinir.

Leep yöntemi ile genital siğil, hpv tedavisi

Yeni bir teknoloji olan LEEP Loop Electrosurgical Excision Procedure cümlesinin kısaltılmış halidir.Aslında LEEP yöntemi PAP smear sonucunda anormallik saptanan kadınların rahim ağzındaki değişimin kesin tanısını koymak ve tedavi etmek amacıyla yapılır.Bu alet yardımıyla rahim ağzındaki değişim gösteren alan hızlı, etkili ve ağrısız bir şekilde kesip-yakma yaparak çıkartılmaktadır. Aynı mantıkla LEEP yöntemi ile genital siğilleri keserek çıkartmak çok kolay ve kalıcı bir yöntemdir , tedavi sonrası genellikle iz bırakmaz. Çok sayıda ve daha çok büyükçe siğillerin tedavisinde kullanımı kolay ve kalıcı iz bırakmayan ve bizim de tercih ettiğimiz bir tedavi yöntemidir. Genital siğil patolojiye veya tiplemeye gönderilecek ise bu yöntem ile çıkartılması incelenecek dokuya zarar vermediği için en iyi yöntemdir.

Lazer ile siğil tedavisi, HPV ve lazer

Lazer pahalı bir yöntem olmasına etkin ve iyi sonuçlar alınan bir tedavi yöntemidir ve genital siğillerin yaygınlığına ve büyüklüğüne göre hekim tarafından tercih edilebilmektedir. Pahalı bir yöntem olduğu için ülkemizde sık kullanılmamaktadır.Bu yazımız da ilginizi çekebilir !

HPV Nedir

Hpv 72 parçadan oluşan zarfsız DNA ’lı bir virüstür. DNA ’sı 20 yüzlü bir kapsülün içinde çift sarmaldir. Boyutu küçüktür ( sadece 55 nanometre ) ve ısıya dayanıklıdır.

Devamını Oku