Western Blot Testi Nedir?

Western blot testi moleküler biyolojide kullanılan ve bir numune içinde her hangi bir proteinin varlığını saptamaya yarayan bir tahlil yöntemdir. HIV 'e özgü protein mevcut olup olmadığını ve mevcut ise miktarını ölçmeye yarar.

Western Blot Testi Neden Yapılır?

HIV Tarama testlerinde pozitif sonuç almış kişilerde hiv virüsünün bulaştığından emin olabilmek için HIV Western Blot Doğrulama testi yapılır.

HIV Western Blot testinin hassasiyeti düşük ancak kesinliği yüksekdir. HIV virüsünün bulaşmasından kısa bir süre içinde erken tanı veren testlerden pozitif sonuç alınmış ise western blok testi ile doğrulama yapmak için biraz zaman geçmesi gerekebilir.

Hassasiyeti yüksek olan 4.jenerasyon P24 antijen testi, Anti HIV veya HIV RNA PCR gibi erken tanı testlerinde saptanan pozitifliğin doğrulanması için HIV Western Blot testi hemen uygulandığında pozitiflik doğrulanmayabilir. HIV Western Blot testinin hassasiyeti düşük ancak kesinliği yüksek olduğundan, bu gibi durumlarda 2-4 hafta daha beklemek ve HIV western blot testini tekrar etmek gerekir.

HIV Western Blot testinin hassasiyeti düşük olduğundan HIV tarama testi olarak kullanılmaz ancak bunun yanı sıra özgüllüğü yüksek olduğundan bu yöntem HIV doğrulama yönünden tüm dünyada ALTIN STANDART olarak kabul edilir.Bu yazımız da ilginizi çekebilir !

HIV Elisa Testi

Günümüzde AIDS hastalığına sebep olan HIV enfeksiyonu yönünden tarama ve tanı amacıyla yapılan ilk ve en çok bilinen test Anti-HIV testidir. Bu testte virüse karşı vücudun salgıladığı antikorlara bakılır.

Devamını Oku