AIDS ve HIVHIV BELİRTİLERİ
Hiv enfeksiyonu bulaşmış kişi bu virüsü yaşamı boyunca taşır ve bulaştırıcıdır. Virüs sürekli ürer. Virüs üremesinin etkileri ise çok sonra belirginleşmeye başlar. Hiv belirtileri hiv virüsü ile enfekte olunduktan hemen sonra ortaya çıkmayabilir seneler alabilir.
Hiv belirtileri birincil enfeksiyon döneminde hastaların çok küçük bir bölümünde hemen sonra ortaya çıkar. Bu belirtiler arasında en yaygını lenf bezi büyümesidir(lenfadenopati).
Aşağıdaki tabloda hiv virüsü ile enfekte olunduktan sonra erken dönemde görülen hiv belirtileri hastalarda görülme yüzdesiyle verilmiştir.

HIV İLK BELİRTİLERİ
HIV, vücuda alindiktan 1-6 hafta içerisinde ilk çoğalma döneminde akut infeksiyona neden olur. Bu dönemde görülen belirtiler ve klinik bulgular, HIV infeksiyonuna özgü değildir ve değişkendir.

Semptomlar ve görülme sikliklari şu şekilde belirtilmektedir:
1.Ateş (%96)
2.Lenf bezlerinde büyüme (lenfadenopati) (%74)
3.Farenjit (%70)
4.Deri döküntüleri (%70)
5.Kas veya eklem ağrisi (%54)
6.İshal (%32)
7.Baş ağrisi (%32)
8.Bulanti ve kusma (%27)
9.Karaciğer ve dalak büyümesi (%14)
10.Pamukçuk (%12).

Bir kisim vakada menenjit, ensefalit gibi sinir sistemi bulgularina rastlanir. Bütün bu bulgular 2-4 hafta içerisinde tedavi gerektirmeden geçer. Akut infeksiyon döneminden itibaren kişi bulaştiricidir.

HIV/AIDS NASIL BULAŞIR ?
Cinsel ilişki, kan ve anneden bebeğine olmak üzere üç yolla bulaşır.

Korunmasız cinsel ilişki ile bulaşır :
Tüm bulaşmaların %80-85'i bu yolla olmaktadır. HIV kanda bulunduğu gibi erkeğin sperm sıvısında, kadının vajina salgısında da bulunur. Cinsel ilişki sırasında vajina, penis, anüs mukozası veya ağızdaki zedelenmiş doku ve çatlaklardan vücuda girerek; erkekten kadına, kadından erkeğe, erkekten erkeğe veya kadından kadına bulaşabilir.
AIDS'ten başka cinsel ilişki ile bulaşan en önemli hastalıklar; bel soğukluğu (gonore), frengi (sifiliz) ve bulaşıcı sarılık(viral hepatit)'tır.

Kan ile bulaşır :
Tüm bulaşmaların %10-15'i bu yolla olmaktadır. AIDS hastasının ve taşıyıcısının kanında HIV bulunur. HIV'li kanla bulaşma çeşitli şekillerde olur:
• Kontrolsüz kan nakli ile bulaşır.
• Kullanılmış ve dezenfekte edilmemiş, şırınga, iğne, cerrahi aletler, diş hekimliği aletleri, dövme aletleri, akupunktur iğneleri, jilet, makas gibi tüm kesici ve delici aletler ile bulaşma olabilir.
• HIV'li erkek ve kadının cinsel organlarındaki kanamaların veya adet kanının penise, vajinaya ve ağıza teması ile bulaşma olabilir.
• Damar içi uyuşturucu kullananların paylaştıkları iğne, enjektör ve uyuşturucu madde eritilen kaşıklar ile bulaşma olabilir.
• HIV'li organ, doku ve sperm nakli ile bulaşma olasılığı vardır.

Anneden bebeğine bulaşır :
Tüm bulaşmaların %5-10'u bu yolla olmaktadır. HIV hasta veya taşıyıcı anneden bebeğine gebelik, doğum veya emzirme sırasında bulaşabilir. HIV pozifif kadının doğuracağı çocuğa HIV'nin geçme oranı %30 civarındadır. Gebe annenin tedavisi ile bu oran %7'ye düşmektedir. Sütle geçme oranı fazla olmamakta birlikte, HIV pozitif annelere emzirme önerilmez. Gebelik ve HIV ile ilgili bilgiler için AIDS Danışma Merkezi'ne başvurunuz.

HIV'nin Bulaşmadığı Durumlar Nelerdir ?
HIV / AIDS günlük yaşamda, aynı odada bulunma, aynı okulda okuma, aynı havayı soluma ile bulaşmaz. HIV sağlam deriden geçmez.
• Tükürük, gözyaşı, ter, aksırık, öksürük, idrar, dışkı.
• El sıkışma, deriye dokunma, okşama, kucaklama, öpüşme.
• Yiyecekler, içecekler, çatal, kaşık, bardak, tabak, telefon.
• Tuvalet, duş, musluk, yüzme havuzu, deniz, sauna, hamam.
• Sivrisinek ve diğer böceklerin sokması, kedi, köpek ve diğer hayvanlarla yaşamak HIV'nin bulaşmasına neden olmaz.

RİSKSİZ DAVRANIŞLAR
Masum öpücük,masaj,dokunma,kucaklaşma,el ile genital bölgeye dokunmak,mastürbasyon.

AZ RİSKLİ DAVRANIŞLAR
Derin öpücük : Virüsün öpüşme sırasında veya önceden oluşmuş herhangi bir açık yaradan kan dolaşımına girmesi mümkün.
Korunmalı vajinal birleşme : Prezervatif kullanılsa bile olası yırtıklar ya da delikler nedeniyle yüzde 2 oranında virüs bulaşma riski var.
Korunmalı Oral ilişki: Aslında prezervatif kullanıldığı taktirde bu ilişkiden enfeksiyon kapılması neredeyse imkansız gibi. Ancak, çok ender de olsa prezervatifler bazen yırtılabiliyor ya da delinebiliyor.
Korunmalı anal birleşme : İlişkiler sırasında düzenli prezervatif kullanılması AIDS riskini büyük ölçüde azaltıyor. Fakat ters ilişki sırasında prezervatifin yırtılma ya da delinme olasılığı çok fazla.

ÇOK RİSKLİ DAVRANIŞLAR
Korunmasız vajinal ya da anal ilişki: Prezervatifsiz yapılan her türlü cinsel ilişki, büyük risk taşıyor.
Korunmasız oral ilişki: Cinsel birleşmeden daha az risk taşımasında rağmen, ağızda bulunan ufak bir kesik ya da yara yoluyla, meni veya vajinal boşalma sırasında oluşan sıvılardan virüs bulaşabiliyor.

AIDS / HIV nasıl korunulur ?
• Cinsel ilişkide kondom kullanın.
• Cinsel eş sayısının artmasının, hastalık bulaşma riskini de arttırdığını unutmayın.
• Hastalık belirtisi olmadan da bulaşma olabileceğini unutmayın.
• Alkol ve uyuşturucunun doğru ve sağlıklı düşünmeyi engelleyerek, cinsel ilişki sırasında olumsuz davranışlara neden olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.
• Size nakledilecek kanda gerekli testlerin yapılıp yapılmadığını sorun.
• Başkalarının kullandığı şırınga ve iğneyi kullanmayın. Bir defa kullanılıp atılan şırınga ve iğne kullanılmasını isteyin.
• Hamile iseniz, doğum öncesi dönemde düzenli sağlık kotrollerinizi yaptırın.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
 

 

Copyright © 2012 Mavi Tıp Laboratuarı | Yasal Uyarı
Design by Hastane Tv